Jak rozpocząć tworzenie interfejsu .NET w OE Dev. Studio

Tworzenie interfejsu .NET to dość szerokie pojęcie. Ja chciałbym tutaj napisać o początkach wykorzystania form .NET w narzędziu OpenEdge Developer Studio przy zastosowaniu języka ABL.
Technologia łączenia języka progressowego i technologii obiektowych pojawiła się w OE10.1, czyli ładnych kilka lat temu.
W dalszym ciągu jednakże wiele osób nie wie jak rozpocząć pracę z tworzeniem takiego interfejsu.

Bardzo pomocne będą tutaj filmy i towarzyszące im dokumenty pdf, stworzone przez Johna Sadda. Opracowania Johna są jasne i czytelne. Ze względu na to, że były stworzone kilka lat temu, mogą zawierać pewne drobne nieaktualności.

John jest twórcą materiałów dot. wielu zagadnień związanych z OpenEdge, do których adres znajdziecie w sekcji Adresy w sieci -> OpenEdge Educational Videos.
Te, które nas najbardziej teraz interesują, znajdziecie tutaj.

Rozpocznijmy od utworzenia nowego projektu typu OpenEdge w konfiguracji GUI for .NET.

Od razu utworzona jest klasa – plik Form1.cls oraz procedura, która może uruchamiać tę klasę – plik RunForm1.p.

Jest to o tyle fajne, że wiele osób nie wiedziało dotąd jak uruchomić klasę z poziomu procedury. Teraz dostaje od razu gotowe rozwiązanie. Jeśli chcemy utworzyć nową klasę formy wybieramy File -> New -> ABL Form.

Plik można otworzyć jako kod ABL lub jego wizualna postać (wybieramy View Design, lub OpenEdge Visual Designer).

Na razie forma to puste okno. W widoku Toolbox widzimy dwa zestawy kontrolek: Microsoft Controls i OpenEdge Controls. Z tego drugiego wybieramy źródło danych: bindingSource. Przy założeniu, że jesteśmy podłączeni do bazy danych, definiujemy źródło danych jako kilka pól z tablicy Customer.

Teraz do okna wstawiamy kontrolkę DataGridView i zaznaczamy zdefiniowane przed chwilą źródło danych.

Aby dane były wyświetlane trzeba dodać fragment kodu ABL w konstruktorze formy (patrz poniżej).

OK, dane są już prawidłowo wyświetlane.

Gorąco polecam obejrzeć prezentacje Johna Sadda, gdyż dokładnie objaśnia on poszczególne kroki, z zagłębieniem się w szczegóły dotyczące kodu ABL.

Do tego tematu powrócimy na blogu.