Rejestrowanie instancji PASOE

Pisząc o rejestrowaniu instancji serwera aplikacji, miałem na myśli komendę tcman register. Jest to bardzo istotna komenda przy przenoszeniu instancji do innej lokalizacji (np. z serwera deweloperskiego do produkcyjnego). Ponieważ, jak zauważyłem, nie jest ona dostatecznie znana lub mylona z inną podobną komendą, postanowiłem przybliżyć Wam ten temat.

Zacznijmy od przykładowej instancji o nazwie mypasoe z web serwisem CustRest, połączonej z bazą danych sports2000. Pierwszym krokiem jest zatrzymanie tej instancji i skopiowanie całego katalogu mypasoe wraz ze wszystkimi podkatalogami.
Na drugiej maszynie jest instalacja tej samej wersji OpenEdge z jedną instancją PASOE oepas1.

Wgrywamy skopiowany katalog do katalogu roboczego i uruchamiamy polecenie:
pasman register mypasoe %WRKDIR%\mypasoe
Fizycznie polega to na dodaniu wpisu do pliku (w windows): %DLC%\servers\pasoe\conf\instances.windows (w systemie UNIX jest to plik instances.unix).

oepas1=C:\WrkOpenedge128\oepas1
mypasoe=C:\WrkOpenedge128\mypasoe

W środowisku OEE/OEM pojawia się nowy PASOE.

Upewniamy się czy zostały przeniesione aplikacje webowe (CustRest).

Żeby wszystko działało poprawnie należy podłączyć instancję do bazy danych. W parametrach agenta sprawdzamy jak takie podłączenie zostało zdefiniowane. Należy je odtworzyć na bieżącej maszynie lub zmodyfikować parametry.

Pozostało przetestowanie dostępu do web serwisu.
http://localhost:8813/CustRest/rest/CustRestService/customer
Jak widać poniżej wszystko działa.

Na koniec jeszcze istotna uwaga: rejestrujemy tę samą wersję co na maszynie żródłowej! Przeniesienie na inną wersję (różniącą się niekiedy tylko wersją Service Pack) może się nie udać.

Obiecałem wspomnieć o podobnej komendzie typu pasman (tcman) register. Chodzi tu o rejestrowanie instancji PASOE jako serwis Windows.
Składnia jej jest następująca: pasman service [nazwa_serwisu] -I [nazwa_instancji] register
Ja użyję tej samej nazwy serwisu co nazwa instancji. Komenda będzie wyglądała więc następująco:
pasman service mypasoe -I mypasoe register
Należy uruchomić ją oczywiście jako administrator a potem odnaleźć usługę na liście jako Progress Application Server.

Podobną komendą można wyrejestrować serwis.

Problem z AdminServerem OE12

Chyba każdy użytkownik OpenEdge’a miał lub miewa problemy z AdminServerem – centralną usługą do zarządzania innymi procesami OE. Problemy te mogą być różnej natury i różne są sposoby radzenia sobie z nimi (np. zmiana portu, restart usługi czy całego systemu itd).

Ja opiszę inny problem, który może pojawić się dla OE 12.2 i wyższej, co jest związane z instalacją Javy, która jest wymagana podczas instalacji OE. Miałem ostatnio taki właśnie problem dla OE 12.8.3 i wykorzystam go aby pokazać jak sobie radzić w takiej sytuacji tym bardziej, że mam już sygnały od Was, że macie podobny problem.

Po pierwsze, AdminServer pracuje, co możemy sprawdzić prostą komendą proadsv -query.

Problem pojawia się w środowisku OE Explorer/OE Management gdzie proces jest widoczny jako Offline a dostęp do niego zastrzeżony (Access Denied). Z tego powodu nie możemy również zarządzać innymi zasobami OE z poziomu tego środowiska.

Od wersji OE 12.2 instalator tworzy usługę Fathom_12.x z danymi uwierzytelniania LOCAL SERVICE zamiast LOCAL SYSTEM (ze względu na bezpieczeństwo i obsługę Java 11 dla serwera WWW Tomcat). Te uprawnienia mogą być niewystarczające i musimy jest zmienić. Wchodzimy do ustawień dla zdalnego AdminServera (od 12-tki każdy AdminServer jest zdalny).

Wybieramy Edit.

I podajemy login i hasło administratora systemu operacyjnego.

Po zmianie AdminServer jest już Online.

Na koniec trzeba pamiętać, że przy każdej zmianie hasła do systemu (czasem jest ona wymuszona co jakiś czas) zaktualizować je także dla AdminServera.