Pacific AppServer (PAS)

Pacific AppServer (PAS) to nowy serwer aplikacji oparty na technologii Tomcat. Dlaczego Progress Software stworzył ten produkt? Przecież od wielu lat istnieje OpenEdge AppServer? Czy między obu produktami istnieją istotne różnice?

PAS to AppServer nowej generacji stworzony do obsługi wszelkich aplikacji progressowych w tym Rollbase, Corticon, OpenEdge, Telerik. Występuje wyłącznie w wersji 64-bitowej.
Nie należy go traktować jako produkt zastępujący tradycyjny OpenEdge AppServer ale jako produkt dodatkowy. Został zaprojektowany dla wydajnej i bezpiecznej pracy w chmurze.

Istotna różnica między obydwoma produktami jest widoczna w wyborze modelu sesji. Używając klasycznego OE AppServera, klient łączy się z AS pracującym z już określonym modelem sesji (managed: state-aware, state-reset, stateless lub unmanaged: state-free).

W przypadku PAS, model sesji jest kontrolowany przez proces klienta: CONNECT -sessionModel Session-Managed|Session-Free.

Ponadto, agent PAS jest wielo-sesyjny. Agent OE AppServera obsługuje tylko jedną sesję.

speed

PAS oprócz Web Servera ma wbudowaną obsługę dla wywołań AIA, REST, SOAP. Dla OE AppServer potrzebne są do tego dodatkowe adaptery.

Z punktu widzenia wydajności przewaga PAS jest ogromna. Wczesne testy (2014) wykazały:
– 493% wzrost jednoczesnych połączeń procesów klientów
– 48% spadek użycia CPU
– 96% spadek użycia pamięci
– 736% wzrost transakcji na sekundę (wykorzystano znany wielu użytkownikom program ATM).

Właściwości obu serwerów aplikacji można podsumować w poniższej tabeli.

OpenEdge AppServer Pacific AppServer for OpenEdge
Dla każdego modelu sesji (state-aware, state-reset, stateless, state-free) musi być uruchomiony osobny broker. PAS nie ma modelu sesji. Klient decyduje który model będzie używany (session-Managed, session-Free).
Do obsługi połączeń http i komunikacji SOAP, REST konieczna jest instalacja dodatkowych adapterów. Pełna obsługa komunikacji jest już wbudowana w PAS
Każdy agent AppServera może obsługiwac jedną sesję ABL. Nowy agent potrafi obsłużyć kilkaset sesji ABL.
Brak Web Servera Wbudowany Web Server

Zastanówmy się kiedy używać każdego z opisanych serwerów aplikacji. Przewaga PASa może wskazywać, że jego wybór będzie lepszy w każdej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że z tą zmianą wiąże się także konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy jak administrować nowym serwerem, jak się z nim komunikować itd. Tradycyjny AppServer posiada tryby pracy, które choć niewydajne (szczególnie state-aware, state-reset), upraszczają komunikację aplikacja-serwer oraz zarządzanie kontekstem. Warto jednak podnieść swoją wiedzę i rozważyć migrację aplikacji szczególnie gdy zależy nam na wzroście wydajności, która stoi zdecydowanie po stronie serwera PAS.